cs:videokonference:regswklient

Jak získat SW videokonferenčního klienta

Nejjednodušší způsob volaní do videokonferečních místností (na tzv Pexip MCU) je pomocí webového prohlížeče. Pro transport audia a videa používa UDP na portech 40000-49999, které je nutné mít povoleno na firewallu. Odkaz Vám přijde z rezervačního systému meetings nebo Vám ho zašle vlastník místnosti. Tato možnost je ideální nejen pro návštevníky (Guests) ale i pro vlastníky mísnosti (řídící schůze), protože mohou pře webového klienta například zatlumit mikrofon učastníka\\Adresa pro testovani je na uvodni stránce.
Pokud potřebujete volat i na jiné H.323/SIP klienty či MCU pak pokračujte sekcí o Lifesize Clearsea níže.

LifeSize ClearSea

Uživatelé e-infrastruktury CESNET mají k volně dispozici videokonferenční klient LifeSize ClearSea pro platformy MS Windows, Mac OS X, Android a iOS. Klienta si můžete nainstalovat na libovolném počtu zařízení (počítače, notebooku, mobilní zařízení). Pros spojení na Cesnet MCU nejdříve vyzkoušejte webklienta Pexip viz výše.

Stáhnout videokonferenčního klienta Lifesize ClearSea

Jak zaregistrovat LifeSize ClearSea

 • Pro klienta Lifesize ClearSea využíváme alternativní hesla. Doporučujeme pro každou instalaci klienta vygenerovat vlastní alternativní heslo. Tento krok selže pokud neprovedete aktivaci z prvního bodu!
 • Po spuštění klienta Lifesize ClearSea se přihlaste ke ClearSea Serveru cs.cesnet.cz pomocí Vašeho uživatelského jména a vygenerovaného alternativního hesla.
  1. Na záložce „Registered user“ zadejte do pole Username své uživatelské jméno v e-infrastruktuře CESNET (Login viditelny v profilu).
  2. Do pole Password zadejte heslo vygenerované pro konkrétní instalaci klienta ClearSea (z bodu 2) a zaškrtněte volbu Sign me automatically.
  3. Do pole ClearSea Server zadejte cs.cesnet.cz.
  4. Přihlaste se tlačítkem Sign in.

Zásady zpracování a ochrany osobních údajů, které evidujeme v souvislosti se zajišťováním služeb e-infrastruktury CESNET naleznete zde.

Návod k použití klienta Lifesize ClearSea

Firewall

Klient potřebuje pro své fungování otevřenou komunikaci vůči serveru cs.cesnet.cz na následujícících portech:

 • TCP 80 Stažení klienta
 • TCP 443 Provisioning
 • TCP/UDP 35060 SIP Signalizace
 • TCP/UDP 10000-16000 RTP Media

Další SW videokonferenční klienti

MS Windows, MacOS X

Android

iOS

Linux

Jak zaregistrovat ostatní SW videokonferenční klienty

Pokud SW videokonferenční klient podporuje protokol SIP a chce ho využívat postupujte podle návodů na samostatné stránce. V případě, že potřebujete zaregistrovat SW videokonferenčního klienta podporujícího protokol H.323 do videokonferenční infrastruktury sítě CESNET nás laskavě kontaktujte na adrese vidcon@cesnet.cz a uveďtě nádledující údaje:

 • Jméno uživatele,
 • Instituce,
 • kontakt (email, telefon),
 • Typ klienta či zda jako řešitel žádáte o přidělení licence k SW videokonferenčnímu klientu

Následně od nás obdržíte pokyny pro nastavení Vašeho SW videokonferenčního klienta.

Poslední úprava: 2020/03/26 09:41