cs:streaming:about

Streaming

CESNET provozuje infrastrukturu pro streaming přímých přenosů (například z poslucháren) i pro streaming nahrávek (VoD). Naším cílem je poskytnout především prostředí pro zpracování a distribuci videa.

Přístup k materiálům poskytujeme v takovém formátu, že je možné odkazy na ně vkládat například do Moodle či jiného LMS.

Námi doporučované prostředí je kodek H.264 AVC / AAC a kontejner/formát MPEG-TS, který nabízí nejširší kompatibilitu mezi zařízeními.

Přímé přenosy

Každý subjekt, který přes nás streamuje živé přenosy, dostane vlastní prostředí, ve kterém pracuje.

Pro přímé přenosy podporujeme propojení statických kodérů (například videokonferenční jednotky nebo streamovcí automaty v přednáškových místnostech) protokoly rtp/rtsp/rtmp/srt. Takové připojení nastavíme napevno na konkrétní IP adresu respektive streaming point streameru zařízení. Připojení dynamického kodéru (napříkld streamující laptop) preferujeme pomocí protokolu rtmp.

Přestože dáváme přenost tomu, aby se přímé přenosy nahrávaly na kodérech, dokážeme nastavit mountpoint, aby nahrával na serveru a záznamy jsou pak dostupné k postprodukci.

Jak požádat o přístup?

O přístup požádáte e-mailem (nejlépe digitálně podepsaným) volným textem na adrese streaming@cesnet.cz. Nezapomeňte uvést pracoviště, pro které žádáte.

Nahrávky

Nahrávky jsou organizovány podle organizací. To znamená, že správce celé organizace (např. univerzity) vidí do nahrávek podřízených pracovišť. Zároveň platí, že dokážeme zřídit takové prostředí, kam vidí více pracovníků organizace (například katedry).

Soubory ke streamování (typicky *.mp4) ukládáte protokolem scp/sftp (ve Windows například programem winscp) do vašeho adresáře na konkrétním serveru, aby se následně objevily stejně pojmenované na CDN (Content Delivery Network) CESNETu.

Jak požádat o přístup?

O přístup požádáte na adrese https://einfra.cesnet.cz/fed/registrar/?vo=vod - kam se přihlásíte vlastním “školním” jménem a heslem. Následně Vám zpřístupníme úložiště a pošleme návod k použití.

Distribuce

CESNET provozuje CDN (Content Delivery Network), jejíž servery jsou umístěny v Praze a Brně a kapacita jejich připojení je několik desítek Gb/s (IP i IPv6). CDN slouží k odbavení většiny provozu pomocí protokolů postavených nad http, pro speciální případy (například nízkolatenční přenosy) nám napište a na řešení se domluvíme.

Aktuální vytížení platformy je možné sledovat na adrese: https://netreport.cesnet.cz/netreport/CESNET_streaming_service_utilization/

CESNET provozuje reporting využití, který lze vyprofilovat pro jednotlivé poskytovatele obsahu. Tento reporting poskytuje agregovaná data, nepracujeme s daty na úroveň konkrétních uživatelů. Přístup k reportingu přístupu k Vašemu obsahu vyžádáte na adrese streaming@cesnet.cz

Platformu CESNETu lze napojit na systémy zabezpečení, v takovém případě se naše distribuční servery obracejí na autorizační servery držitele obsahu (typicky univerzitu). Konkrétní implementaci je třeba domluvit na streaming@cesnet.cz.

MaM / CMS

Portály či MAM (Media Asset Management)/CMS (Content Management System) neposkytujeme.

Last modified:: 2022/12/29 10:56