cs:sip:about

SIP IP telefonie v síti CESNET2

Služba je zaměřena na připojené instituce jako celky. SIP server CESNET obsluhuje i některé SIP domény institucí, tedy dovoluje registraci koncových přístrojů, ale pouze v demonstračním režimu bez užší integrace s infrastrukturou institucí.

Základním řídícím prvkem implementace protokolu SIP v síti CESNET2 je SIP proxy server běžící na platformě Linux a SIP Express Router (SER). Server plní funkci registračního a proxy serveru. Na tento prvek mohou být zaregistrováni SIP klienti ve formě SW klientů i hardwarových telefonů a komunikovat přes něj s okolním světem. SIP proxy provádí směrování hovorů na brány připojených institucí podle telefonní prefixů.
Většina bran je připojena přímo protokolem SIP. Pouze tam, kde to hardware nedovoluje, jsou hovory směrovány přes SIP/H.323 bránu. Proxy server také obsluhuje hovory přicházející a mířící do jiných SIP domén jako například iptel.org nebo bts.sk.

SIP proxy funguje v takzvaném multidoménovém režimu. To znamená, že kromě své mateřské domény cesnet.cz je schopna obsloužit i domény jiných institucí. Naším záměrem je, aby si instituce vyzkoušely SIP systém a pak přenesly SIP proxy přímo k sobě a ještě lépe integrovaly SIP do svých systémů než tomu bude v případě multidoménové proxy v Cesnetu. Telefonní čísla s prefixem 95007 jsou však platná pouze na mutidoménové proxy v Cesnetu (nebudou přidělována přímo institucím pro provoz jejich serverů) a proto jsou vydávány jako aliasy.

Last modified:: 2016/11/22 15:05